W imieniu członka naszej Sieci – Fundacji Via Salutis przekazujemy Państwu zaproszenie na konferencję podsumowującą międzynarodowy projekt “Story sharing fo social change/Opowiadanie historii wspiera zmiany społeczne”. Konferencja odbędzie się w Nowej Rudzie-Słupcu w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 23.04 br., w godz. 10.00 – 14.00:
W ramach 16-miesięcznego projektu Erasmus+ od stycznia 2024 r. do kwietnia 2025 r., dzięki współpracy między ALO Ísland w Islandii a Fundacją Via Salutis w Polsce, rozwijaliśmy działania badawcze, przeprowadzaliśmy szkolenia, warsztaty i tworzyliśmy materiały edukacyjne promujące wykorzystanie narzędzi opowiadania historii w edukacji dorosłych.
Wierzymy, że każdy, bez względu na pochodzenie, wiek czy status społeczny, może mieć pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo. Kluczem jest posiadanie umiejętności skutecznego dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniami życiowymi i zabieranie głosu we własnej sprawie.
W projekcie Dzielenie się historiami wspiera zmiany społeczne skupiliśmy się na tworzeniu narzędzi i materiałów edukacyjnych, które pomagają dorosłym w opowiadaniu osobistych historii, dzięki czemu mogą oni wnieść znaczący wkład w swoje społeczności i wspierać pozytywne zmiany.
Projekt realizowany był w polsko-islandzkim partnerstwie i miał na celu wypracowanie narzędzi dla edukatorów, osób pracujących z dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Islandczycy skupili się na grupie migrantów i cudzoziemców, z którymi pracują na co dzień, my w Fundacji Via Salutis na grupie, która jest nam najbliższa, na grupie osób dorosłych senioralnych.
W efekcie opracowaliśmy Raport “Ocena potrzeb w zakresie zaangażowania społecznego, wzmacniania pozycji i włączania poprzez metody opowiadania historii” oraz Narzędziownik dla edukatorów, który zawiera metodę strory-sharingu, czyli dzielenia się opowieścią, zestaw ćwiczeń, scenariusze zajęć a także poradnik BHP podczas pracy z i nad ludzką opowieścią, który przyjął innowacyjną formę strony www.
Chcemy Wam zaprezentować rezultaty naszej pracy i oddać je do Waszej dyspozycji, z nadzieją, że będziecie korzystać z tych narzędzi w pracy z drugim człowiekiem, w Waszych społecznych projektach.
Na konferencję zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, edukacyjnych, liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wszystkich, którzy są zainteresowani rozwijaniem swojego warsztatu pracy i innowacyjnymi metodami, którzy pracując z drugim człowiekiem wiedzą, jak ważna jest osobista narracja.
Link do rejestracji na wydarzenie:
Konferencja upowszechniająca projektu “Opowiadanie historii wspiera zmiany społeczne”.
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 17.04.2025 r.
Podczas konferencji zapewniamy słodki poczęstunek.
Jeśli pojawią się dodatkowe pytania – proszę o kontakt bezpośredni z organizatorką konferencji, Panią Alicją Przepiórską Ułaszewską:
alicja.przepiorska@gmail.com
Serdecznie zapraszamy!

