Edukacja ekonomiczna odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie, wpływając kształtująco na kompetencje młodego pokolenia w aspekcie świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym i społeczno – kulturowym, zarówno w płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.
W dobie dynamicznych przemian rynkowych i postępujących procesów cyfryzacji w różnych płaszczyznach życia, rozumienie uwarunkowań i mechanizmów funkcjonowania gospodarki, umiejętność podejmowana decyzji ekonomicznych, zarządzania finansami oraz realizowania różnego typu projektów, w tym planowania kariery zawodowej czy przewodzenia ludziom, stały się równie ważne jak umiejętności kształtowane poprzez przedmioty tradycyjnie uznawane za podstawowe w każdej szkole.
Warto podkreślić, iż zespół kompetencji w zakresie przedsiębiorczości, w obliczu przedstawionych przemian społeczno – gospodarczych oraz rozwijających się technologii, stanowiące podstawę edukacji ekonomicznej zostały uznane w europejskich systemach edukacji za jedne z kluczowych w kształceniu przez całe życie, w tym także w ramach edukacji formalnej na wszystkich etapach nauki, począwszy od przedszkola, aż po szkoły wyższe.
W związku z faktem, iż Zespół Szkół Mechanicznych imienia Ludwika Waryńskiego w Bolesławcu realizował w ramach inicjatywy własnej działania edukacyjne w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 i nadal wspiera społeczność szkolną w poszerzaniu wiedzy ekonomicznej oraz podnoszeniu swoich kompetencji przedsiębiorczych, przedstawiam do zapoznania Raport „Edukacja ekonomiczna w szkołach ponadpodstawowych z perspektywy nauczycieli Biznesu i Zarządzania”.
Materiał badawczy opracowany przez Tomasza Rachwała, Katarzynę Sekścińską, Marię Urbaniec i pozostałych współautorów, koncentruje się na perspektywie nauczycieli przedmiotu “Biznes i Zarządzanie” (BIZ), który od września 2023 roku zastąpił Podstawy przedsiębiorczości. Wprowadzenie nowego przedmiotu to jedna z najważniejszych zmian
w programie nauczania ostatnich lat, umożliwiająca uczniom zdawanie go na maturze oraz pogłębione kształtowanie umiejętności ekonomicznych. Wnioski niniejszego raportu wskazują na następujące kwestie:
- pozytywne przyjęcie nowego przedmiotu przez nauczycieli, choć zwrócono też uwagę na początkowe trudności organizacyjne;
- znaczny wzrost znaczenia myślenia ekonomicznego oraz praktycznych umiejętności zarządzania w nauczaniu;
- potrzebę dalszego wspierania nauczycieli poprzez szkolenia oraz lepsze (wartościowsze merytorycznie) materiały dydaktyczne.
Warto zauważyć, iż nowy program Biznesu i Zarządzania umożliwia bardziej kompleksowe podejście do nauczania ekonomii, podkreślając znaczenie umiejętności praktycznych, takich jak zarządzanie zespołem, podejmowanie decyzji czy realizacja projektów biznesowych.
Agnieszka Szwed Koordynatorka Roku Edukacji Ekonomicznej w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu