Pracując w Szkole Przysposabiającej do Pracy (SPP) jako doradca zawodowy, musisz szczególnie dbać o to, aby Twoje zajęcia były atrakcyjne, a narzędzia kreatywne i jednocześnie na tyle proste, by były zrozumiałe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. W zasobach poradnictwa zawodowego brakuje programów zajęć, scenariuszy czy materiałów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Ten brak ogranicza możliwości skutecznego przygotowania uczniów do podjęcia ról zawodowych i społecznych. Na szczęście, wśród wielu propozycji skierowanych do szkolnych doradców zawodowych, czasami można znaleźć prawdziwe „perełki” dedykowane właśnie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Jedną z takich propozycji jest „Gra o pracę”, o której chciałabym dzisiaj opowiedzieć. Jest to gra edukacyjna przeznaczona dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, która wspiera ich w przygotowaniu do zatrudnienia. Z powodzeniem można z niej korzystać nie tylko w szkołach specjalnych, ale także w placówkach dziennego wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy czy inne instytucje wspierające rehabilitację społeczno-zawodową tej grupy odbiorców. Celem gry jest zapoznanie uczestników z kluczowymi zagadnieniami związanymi z rynkiem pracy, takimi jak najważniejsze pojęcia dot. pracy (m.in. umowa o pracę, pracownik, pracodawca, zakres obowiązków), zawody (pomoc kucharza, szatniarz, parkingowy, pomoc ogrodnika itp. ) i sytuacje związane z pracą. Gra składa się z planszy, pionków i kostki oraz 77 kart z pytaniami. W zależności od koloru pola na planszy, na które trafi uczestnik po rzuceniu kostką, odpowiada on na pytania z trzech kategorii: zawód, definicja, sytuacje. Jest jeszcze pole żółte, które daje uczestnikom „urlop” od odpowiedzi.

Gra doskonale sprawdza się w poradnictwie grupowym. Można grać w nią w grupie, w której każdy uczestnik ma swój pionek (najlepiej od 3-6 graczy). W przypadku większej liczby uczestników można podzielić grupę na zespoły, które razem odpowiadają na pytania. Taki podział jest szczególnie korzystny, gdy mamy uczniów o różnym poziomie funkcjonowania, ponieważ każdy uczestnik gry, będąc w różnorodnym pod względem wiedzy zespole, ma wtedy szansę na sukces. Karty z gry można także wykorzystywać na zajęciach z zawodoznawstwa lub przed wizytą studyjną w zakładzie pracy (te dotyczące zawodów). Można je również stosować w poradnictwie indywidualnym. Bardzo ciekawym pomysłem może być także zorganizowanie konkursu dotyczącego wiedzy o pracy. Rozgrywki mogą odbywać się w różnych klasach, a finaliści mogą zagrać w wielkim finale na forum szkoły, dzieląc się swoją wiedzą z innymi uczniami. Warto w tym miejscu pamiętać, żeby każdy uczeń, który bierze udział w takiej grze, został doceniony za swoją aktywność i otrzymał gratulację od organizatorów, dyplom lub drobny upominek. To bardzo ważne, by pamiętać o wzmacnianiu aktywności uczniów. Uczniowie SPP Fundacji ECDiE bardzo lubią „Grę o pracę”. Najciekawsze dla nich są zazwyczaj pytania dotyczące sytuacji, które mogą mieć miejsce w pracy, np. co powinien zrobić pracownik, który przed pójściem do pracy okazuje się być chory, albo co wypada kupić koledze lub koleżance z pracy na urodziny.

Cieszę się, że taka gra powstała, ponieważ jest bardzo pomocna w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jednocześnie do jej przygotowania został wykorzystany język prosty, co jest bardzo ważne w pracy z tą grupą osób. Opisane zawody i definicje są dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Serdecznie polecam to narzędzie.

Karolina Szulc, doradca – stosuje grę w swojej pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w Szkole Przysposabiającej do Pracy Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu, https://diakonia.pl/  (członek Dolnośląskiej Sieci Poradnictwa Zawodowego). Dziękujemy za praktyczne rekomendacje 🙂

(Zdjęcie udostępnione przez K. Szulc)