„Zawodowe Drogowskazy” to konkurs zawodoznawczy zainicjowany w 2016 roku przez doradczynię zawodową w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie Joannę Gajdzińską. Adresowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych powiatu głogowskiego i ościennych od 9 lat (wcześniej adresowany był do 3 klas gimnazjum).
Celem konkursu jest promowanie wiedzy o zawodach oraz angażowanie uczniów do planowania własnej kariery zawodowej.
Zadaniem uczniów jest:
– opracowanie prezentacji multimedialnej na temat wybranego przez siebie zawodu,
– wskazanie w pracy konkursowej swoich predyspozycji, zainteresowań, pasji, tradycji zawodowych w rodzinie, historii zawodu, ciekawostek na jego temat itp.,
– przedstawienie zaplanowanej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:
I etap, tzw. szkolny: odbywa się na terenie szkoły biorącego udział w konkursie ucznia – Komisja Szkolna ocenia i wybiera 5 najlepszych prac, które przesyła do etapu drugiego.
II etap, tzw. finałowy: Kapituła Konkursu w ZSSiB ocenia nadesłane prace wg. ustalonych kryteriów. Najlepsze prace są nagradzane.
Uroczyste podsumowanie konkursu jest okazją do zaprezentowania się Gościa Specjalnego. Po prelekcji przeprowadza on warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej, z której wyłoniono laureata 1 miejsca. W 7. dotychczasowych edycjach konkursu w ZSSiB gościliśmy firmę FANUC – prezentującą robota przemysłowego, Krzysztofa Rutkowskiego – omawiającego specyfikę pracy detektywa, przedstawicielkę Euroguidance – zachęcającą do uczestniczenia w przedsięwzięciach inicjowanych przez Narodową Agencję Europass, właściciela firmy 5sAutomate – wdrażającego uczniów w tajniki programowania robotów przemysłowych i VR oraz uznanego aktora i reżysera – omawiającego blaski i cienie artystycznych zawodów. Staramy się, aby branża, dziedzina lub zawód Gościa Specjalnego związane były z zawodami wybranymi przez laureatów.
Każde uroczyste podsumowanie konkursu „Zawodowe Drogowskazy” to lekcja doradztwa zawodowego, w której uczestniczą uczniowie powiatu głogowskiego i ościennych. To także lekcja autoprezentacji, ponieważ laureat 1 miejsca zawsze omawia swoją prezentację na forum.
Podczas redagowania swojej pracy uczniowie realizują wiele istotnych celów:
– rozwijają umiejętności kreowania i planowania własnej kariery edukacyjno-zawodowej,
– uświadamiają sobie wagę elastyczności i umiejętności zaakceptowania zmian w szybko zmieniających się realiach zapotrzebowania na zawody na rynku pracy,
– rozwijają wyobraźnię i pomysłowość poprzez komponowanie treści pracy konkursowej,
– rozbudzają swoje zainteresowania tzw. „zawodami przyszłości” pojawiającymi się na współczesnym rynku pracy,
– poszerzają wiedzę i usprawniają umiejętności IT podczas pracy nad prezentacją multimedialną.
Honorowe Patronaty Starosty Głogowskiego i Prezydenta Miasta Głogowa pełnią istotną rolę związaną nie tylko z nadaniem prestiżu temu przedsięwzięciu, ale są także skutecznym impulsem do integrowania wielu różnorodnych instytucji w promowaniu i wspieraniu nowoczesnego doradztwa zawodowego. Konkurs ten skutecznie motywuje także do integracji doradców zawodowych różnych typów szkół oraz do współpracy w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia Doradców Zawodowych w Głogowie.
Opis dobrej praktyki przygotowany został przez Panią Joannę Gajdzińską – doradcę zawodowego w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie (członek Dolnośląskiej Sieci Poradnictwa Zawodowego). Dziękujemy 🙂