W dniach 17-18.10 br. zorganizowana została konferencja Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, w skład którego wchodzą podmioty, reprezentujące obszary kluczowe dla rozwoju umiejętności Dolnoślązaków, m.in. oświata, uczelnie wyższe, rynek pracy, przedsiębiorcy. W spotkaniu wzięła udział liczna reprezentacja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy – partnera projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych w Województwie Dolnośląskim”.

Wydarzenie otworzył w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy dr Jerzy Komorowski, a wykład wprowadzający zaprezentował zebranym dr hab. Piotr Mikiewicz, Główny Koordynator Merytoryczny ds. WZK. Prof. Mikiewicz opisał regionalne potrzeby i propozycje kierunków działań, istotnych dla wdrażania ZSU w województwie dolnośląskim.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy reprezentowany był przez Dyrektora Bartosza Koteckiego, Wicedyrektor Annę Horodyską, Wicedyrektor Alinę Zarębę i kierowników z czterech Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP: Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych i Wrocław oraz opiekunkę projektu w obszarze zadania DWUP Katarzynę Kicińską.

W kolejnej części konferencji przeprowadzono dwa panele merytoryczne, w trakcie których przedstawiono kontekst samorządowy i gospodarczy dla efektywnego rozwoju umiejętności w regionie. W pierwszej części pn. „Polityka kształtowania umiejętności – wyzwania regionalne” wzięli udział: dr Jerzy Komorowski (Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego), Renata Szewczyk (I Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec), Małgorzata Henglewska (Dolnośląskie Kuratorium Oświaty), Piotr Świędrych (Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu), Krystyna Zerbok (Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy  OHP). Paneliści wskazali na potrzebę praktycznej odpowiedzi na potrzeby regionalnego rynku pracy dot. rozwoju kompetencji przyszłych pracowników, wspólnie analizując kluczowe obszary tematyczne panelu:

– evidence based policy w praktyce samorządowca,

– wdrażanie polityki kształtowania umiejętności w regionie oraz współpraca z interesariuszami z regionu w tym zakresie,

– strategia komunikacyjna w zakresie wdrażania ZSU oraz pozyskiwanie źródeł finansowania działań w ww. zakresie.

W kolejnym panelu „Umiejętności dla rynku czy rynek umiejętności” swoimi rekomendacjami podzielili się Bartosz Kotecki (Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy), Paweł Kaczmarczyk (Dyrektor Rozwoju i Partnerstw, Czempiński Family Foundation), Anna Chołodecka (Dyrektor Centrum Placówek Kształcenia Zawodowego), Krzysztof Kaczmarek (Dyrektor ds. Personalnych w Tarczyński S.A.), Piotr Górski (Prorektor ds. Studenckich Politechniki Wrocławskiej) i Krystyna Zerbok (Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy  OHP). Eksperci wskazali na potrzebę ciągłej kooperacji z pracodawcami w obszarze przygotowania wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, odnosząc się do istotnych dla regionu tematów:

– rozwoju umiejętności adekwatnych dla gospodarki,

– procesów efektywnego potwierdzania umiejętności,

– megatrendów i ich konsekwencji dla gospodarki Dolnego Śląska,

– rozwoju umiejętności pracowników wewnątrz przedsiębiorstw.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji mogliśmy wziąć udział w interaktywnych, równoległych wydarzeniach: „Edukacyjnym okrągłym stole”, którego celem była diagnoza stanu polityki uczenia się przez całe życie w regionie oraz w warsztatach dot. implementacji ZSU w regionie w ośmiu strategicznych obszarach. World Cafe – forma zaproponowanych zajęć pozwoliła na aktywny udział wszystkich zgromadzonych specjalistów i zidentyfikowanie ważnych tematów do dalszej analizy, a w konsekwencji do opracowania raportów w WZK. Zespół DWUP dzielił się swoimi doświadczeniami w poszczególnych obszarach z przedstawicielami innych instytucji. Efektem wspólnej pracy było wypracowanie wniosków w analizowanych tematach oraz pogłębienie wzajemnej współpracy.

W drugim dniu konferencji zebrani mogli zapoznać się z ogólnopolską perspektywą polityki wspierania umiejętności, edukacji włączającej oraz dostępności edukacji, przedstawionych przez przedstawicieli Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Na zakończenie wydarzenia zaproponowano udział w nowatorskim przedsięwzięciu Speed Dating. Mogliśmy nie tylko aktywnie sieciować się z uczestnikami konferencji, której celem było wzmocnienie potencjału współpracy na rzecz rozwoju ZSU w regionie, lecz również zaprezentować działania DWUP. Doskonała metoda na poznanie wielu osób w krótkim czasie i taka formuła przełożyła się na efektywny networking. W tym czasie rozmawialiśmy z wieloma osobami przez kilka minut i nawiązaliśmy kontakty do współpracy.

Wojewódzki Zespół Koordynacji – Dr Jerzy Komorowski, Prof. Piotr Mikiewicz, Ekspert Lilla Jaroń – przeprowadził również odprawę strategiczną z udziałem wszystkich partnerów projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych, w Województwie Dolnośląskim”. Poznano stan realizacji projektu i kolejne etapy postępu u każdego partnera. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy działa sprawnie i efektywnie, za co został doceniony na odprawie.

 Udział przedstawicieli instytucji z całego regionu w wydarzeniu, w tym aktywna współpraca w trakcie warsztatów konferencyjnych przyczyniły się do rozwoju sieci kontaktów w ramach realizacji zadań 2.1.1 i 2.1.2.