W dniu 04.03.2025r. odbędzie się pierwsze spotkanie konsultacyjne związane z procesem tworzenia metodyki cyklicznej diagnozy potrzeb rozwojowych dolnośląskich doradców zawodowych. Stworzenie adekwatnego narzędzia pozwoli na przeprowadzenie pierwszej edycji cyklicznej diagnozy – badania potrzeb rozwojowych osób pracujących w charakterze doradców zawodowych w kolejnych kwartałach bieżącego roku.
Link do formularza zapisów znajduje się TUTAJ.
Celem cyklicznej diagnozy potrzeb rozwojowych doradców zawodowych jest pozyskanie informacji o potrzebach rozwojowych osób pracujących w charakterze doradcy zawodowego. Informacje te pozwolą na coroczne tworzenie rekomendacji w zakresie przygotowywania form wsparcia wskazanych osób i dostosowywania dostępnej dla nich oferty, zarówno na rynku usług komercyjnych jak również w ramach doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dla realizacji tego celu zaplanowano konsultacje z interesariuszami w zakresie przygotowania najbardziej adekwatnego narzędzia zbierania danych, które pozwoli na powtarzalność w kolejnych (rocznych) cyklach badawczych.
Potrzeba rozwojowa może być definiowana jako luka między aktualnym a pożądanym stanem kompetencji, wiedzy, umiejętności lub funkcjonowania jednostki, grupy lub organizacji, której zaspokojenie prowadzi do osiągnięcia wyznaczonych celów rozwoju. Wynika ona z diagnozy i ustalenia obszarów wymagających wsparcia w procesie uczenia się i zmiany. Zaspokojenie potrzeby rozwojowej odbywa się poprzez odpowiednio zaprojektowane i realizowane usługi rozwojowe, które uwzględniają autonomię i różnorodność uczących się oraz ich środowisko, zapewniając efektywność procesu rozwoju i wdrożenia rezultatów.
Przedmiotem cyklicznego badania będzie pozyskanie informacji w zakresie potrzeb rozwojowych doradców zawodowych, przy czym osoby biorące udział w diagnozie powinny być kwalifikowane do badania na podstawie pełnionej roli (w organizacji, społeczności, itp.) a nie na podstawie nazwy stanowiska, które obejmowałoby nawiązanie wprost do zawodu „doradcy zawodowego”. Chodzi o objęcie badaniem osób pracujących w obszarze doradztwa i poradnictwa zawodowego, tj. pełniących rolę doradców zawodowych, a zatrudnionych w sektorze oświaty, instytucjach rynku pracy oraz na rynku usług rozwojowych.
Ponieważ potrzeby rozwojowe powinny być ujmowane szeroko, można wśród nich wyróżnić takie kategorie jak np.:
- potrzeby edukacyjne związaną z wykonywanym zawodem (dokształcanie/upskilling czy przekwalifikowanie/reskilling);
- budowanie odporności psychicznej w odpowiedzi na zmieniający się świat i konieczność świadczenia wysokiej jakości zbalansowanych usług dla osób dotkniętych kryzysem, np. w związku z bezrobociem, w postaci np. grup wsparcia, spotkań superwizyjnych czy innych form wsparcia psychologicznego;
- potrzeby związane z wzrastaniem jako osoba, tj. doskonalenia się w szerokim kontekście uczenia przez całe życie i w perspektywie ogólnożyciowej, tj. life-long i life-wide learning;
- inne, wskazane przez osoby uczestniczące w diagnozie.
Szczegółowe kategorie potrzeb rozwojowych, których dotyczyć będzie cykliczne badanie, powinny zostać skonsultowane z doradcami i wskazane na podstawie wyników współpracy szerokiego grona interesariuszy.
HARMONOGRAM KONSULTACJI
- Przeprowadzenie pierwszego spotkania konsultacyjnego online (ok. 1,5h) w dniu 04.03.2025, g. 10.00 na platformie Teams oraz przekazanie formularza zgłaszania uwag (formularz online, ok. tydzień na zgłaszanie uwag).
- Zgłaszanie uwag do narzędzia (04.03-09.03.2025)
- Drugie spotkanie konsultacyjne online (11.03.2025, g. 10.00) oraz przekazanie drugiego formularza zgłaszania uwag (formularz online do zgłaszania uwag)
- Druga runda zgłaszania uwag do narzędzia (11-16.03.2025)
- Prezentacja pilotażowej wersji narzędzia na forum spotkania Dolnośląskiej Sieci Doradców (18.03.2025)
- Pilotaż narzędzia (19.03-26.03.2025)
Stworzenie metodyki prowadzenia cyklicznej diagnozy potrzeb rozwojowych doradców zawodowych jest jednym z zadań wynikających z zapisów projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w tym uczenia się dorosłych, w Województwie Dolnośląskim” dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy, realizowanego w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.
Kontakt w przypadku pytań: Katarzyna Pająk (email: katarzyna.pajak@dodn.dolnyslask.pl).